MÖBLER / Möbler, övrigt / Pigtittare 4217133
*
nr 421 7133
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 72
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 augusti 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/8 02:27:17
1
100 kr
6/8 15:58:05
2
150 kr
7/8 08:59:48
3
200 kr
7/8 09:16:44
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel möbler pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel
-
3019 Tamburmajor
Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19
*
Pigtittare
nr 421 7133
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 72
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 augusti 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/8 02:27:17 | 1 | 100 kr |
6/8 15:58:05 | 2 | 150 kr |
7/8 08:59:48 | 3 | 200 kr |
7/8 09:16:44 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel möbler pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel
-
3019 Tamburmajor
Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19